Valašský venkov

Valašská Bystřice

Pokud vás zajímá spíše venkov, než rušná města, určitě nezapomeňte při poznávání Valašska navštívit Valašskou Bystřici. Obec leží v malebném údolí obklopena horami. Je ideálním místem pro celoroční sportovní aktivity přes turistiku, cyklistiku, až po lyžování. Zdejší lesy také potěší milovníky houbaření. Paseky jsou obseté lesními plody a krajina je to jako z pohádky.

Děti jistě potěší pohled na ovce, koně, nebo krávy, které se tu všude pasou. Rodinný ranč, který je zde zaměřen na chov koní nabízí projížďky pro děti i samostatné vyjížďky na koních. Ani o památky tu není nouze. Před kostelem Nanebevzetí Panny Marie jsou umístěny 2 hroby portášských velitelů. Dále můžete navštívit pomník padlých, který byl vystavěn obětem 1. světové války.

Francova Lhota

Francova Lhota stojí za zmínku minimálně kvůli již zmíněnému chráněnému památnému stromu Kobzova lípa. Někteří lidé tvrdí, že pokud ho obejmete, nebo se k němu přitisknete, čerpáte z něj energii a sílu do života. Mimo to je zde kostel sv. Štěpána z roku 1787 s farou z roku 1788 a hřbitovem. Ve středu obce se nachází zvonice se zvonkohrou.

Všemina

Údolí, ve kterém se obec nachází, je pojmenováno Hranice. Určitě neopomeňte památník sv. Huberta, kde je také vybudováno posezení s informační tabulí o obci. Již několik let se pravidelně na Silvestra k tomuto památníku koná výšlap nejen místních, ale také občanů jiných obcí. Děti jistě nepohrdnou vodní nádrží, která nabízí klidné relaxační prostředí v přírodě. Tato vodní nádrž slouží turistice, cyklistice, koupání i rybaření. U vodní nádrže lze pohodlně zaparkovat a můžete si projít rekreačně-sportovní areál i navštívit nedaleký Ranč Všemina.

Historiky a zvědavce bude určitě zajímat, jak Valaši žili dříve, co pěstovali a jaká byla jejich hlavní řemesla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *