Vývoj abeced

Vznik abeced

Lidstvo ušlo za 302.000 let neuvěřitelně dlouhou cestu. Abecedy a způsob sdělovat myšlenky zápisem je jeden z největších vynálezů lidstva, který se postupně vytvořil. Lze jimi šířit myšlenky v prostoru a čase.

(Pokračování textu…)

Proč dětem číst?

Žijeme v moderní době. V době, která nás doslova nutí se někam posouvat, zlepšovat se, vzdělávat se a získávat informace. A to především na internetu. Dokonce už i naše děti se učí hledat informace na internetových stránkách. Je pro ně jednodušší, shlédnout video, než se zaposlouchat do nějakého čteného slova. Přesto existuje mnoho důvodů, proč dětem číst.

(Pokračování textu…)

Valašský venkov

Valašská Bystřice

Pokud vás zajímá spíše venkov, než rušná města, určitě nezapomeňte při poznávání Valašska navštívit Valašskou Bystřici. Obec leží v malebném údolí obklopena horami. Je ideálním místem pro celoroční sportovní aktivity přes turistiku, cyklistiku, až po lyžování. Zdejší lesy také potěší milovníky houbaření. Paseky jsou obseté lesními plody a krajina je to jako z pohádky.

(Pokračování textu…)

Ruch Valašských měst

Zlín

Při návštěvě Valašska určitě navštivte Zlín, který se nachází na pomezí regionu. Když se řekne Zlín, každého určitě hned napadne Baťa. A tak prohlídku města můžete započít v továrním areálu. Vidět můžete nejen tzv. Zlínský mrakodrap, ze kterého je krásný výhled na celé město, ale také Baťův institut, Baťovu vilu, nebo jeho památník. V letních měsíc stojí za návštěvu park Komenského a Gahurův prospekt. Zahrádky a cukrárny se tu volně přelévají do parku, takže o dobrou kávu v krásném prostředí nebudete mít nouzi. Pokud cestujete s dětmi, navštívit můžete Zoo Zlín, nebo hrad Lukov.

(Pokračování textu…)

Valašská literatura

Kdo by si myslel, že Valašsko nemá svou literaturu a významné spisovatele, je na omylu. 

(Pokračování textu…)

Valašská hudba

Pro Valachy je důležitých hned několik věcí. Především respektují a uctívají přírodu a děkují za její dary, další nedílnou součástí je jejich náboženská kultura a oslavy, ke kterým patří samozřejmě tanec a hudba.

(Pokračování textu…)

Rozložení Valašska

Kde území Valašska hledat

Valašsko je region v nejvýchodnější části Moravy, u hranic s našimi slovenskými sousedy. Je obklopeno hlubokými lesy, skálami a horami, takže je ideálním lákadlem pro turisty a milovníky relaxu na čerstvém vzduchu. Některé osady a vesnice mají dochovanou původní podobu, takže při jejich navštívení si budete připadat jako v pohádce. Rázem vás přejdou myšlenky na moderní svět a technologie. Na některých místech se zastavil čas.

(Pokračování textu…)

Jak se žilo na Valašsku dříve

Zemědělství

Až do konce 19. století bylo hlavním a nejdůležitějším zdrojem obživy lidí na Valašsku zemědělství. Díky tomu se zde postupně v souvislosti s nárůstem populace zvětšovaly plochy orné půdy či pastvin. Ovšem převážně kopcovitý až hornatý terén s horší kvalitou půdy vedl k pracnému a zdlouhavému způsobu zemědělského hospodaření.

(Pokračování textu…)

Významné osobnosti z Valašska

Málokdo ví, že spousta významných osobností, ať už z oblasti sportu, nebo herectví, má kořeny právě na Valašsku.

(Pokračování textu…)

Dochované valašské pokrmy

Valašsko nabízí různorodou kuchyni. Vybrat si můžete speciality z celého světa, běžnou českou kuchyni, ale také tradiční dochované Valašské pokrmy.

(Pokračování textu…)

...