Valašská hudba

Pro Valachy je důležitých hned několik věcí. Především respektují a uctívají přírodu a děkují za její dary, další nedílnou součástí je jejich náboženská kultura a oslavy, ke kterým patří samozřejmě tanec a hudba.

Lidový tanec

Tento národ má také svůj specifický, tzv. „točivý“ tanec. Tento druh tance patří k nejstarším párovým tancům na Valašsku. Točivý tanec souvisí bezprostředně s valaško-pastýřskou kulturou. Až do poloviny 19. století patřil k zábavám i reprezentaci pastevců za doprovodu dud a píšťal, nebo houslí a malého cimbálu. Charakteristickou vlastností je samostatný taneční projev tanečníka (dívka se otáčí na místě, nebo po kruhu a tanečník ji sleduje s vlastním pohybovým projevem). K tancům se na Valašsku většinou zpívá. Tanec, hudba a básnický text jsou tři hlavní složky, které jsou pro lidového tanečníka nesmírně důležité a teprve kombinace všech složek nabývá pravého smyslu.

Známí zpěváci a zpěvačky

František Segrado

Narodil se 8. ledna 1955 ve Vsetíně. Byl to český zpěvák, herec a výtvarník. Zpíval se skupinou Dobrohošť. S Ewou Farnou dokonce nazpíval velmi známou píseň: „Víno je grunt“.

Roman Vojtek

Vsetínský rodák Roman Vojtek vystupoval nejdříve v dětském souboru Malá Jasénka a později v dospělé skupině Jasénce. V roce 1991 byl přijat na Janáčkovu akademii múzických umění v Brně (obor muzikál a herectví).

Eva Porubová

Prvních 13 let života prožila v Brně, ale hned po úspěšném složení maturitní zkoušky na gymnáziu nastoupila jako průvodkyně ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, kde žije dosud. Své umělecké začátky spojila s Valašským souborem písní a tanců Javořina a stala se také členkou ženského souboru Polajka.

Valaši nejsou pyšní nejen na své nářečí, lidové kroje, lidové tance, ale také na tradice a zvyky, které dodržují dodnes. A vy se s nimi můžete osobně seznámit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *