Rozložení Valašska

Kde území Valašska hledat

Valašsko je region v nejvýchodnější části Moravy, u hranic s našimi slovenskými sousedy. Je obklopeno hlubokými lesy, skálami a horami, takže je ideálním lákadlem pro turisty a milovníky relaxu na čerstvém vzduchu. Některé osady a vesnice mají dochovanou původní podobu, takže při jejich navštívení si budete připadat jako v pohádce. Rázem vás přejdou myšlenky na moderní svět a technologie. Na některých místech se zastavil čas.

Povodí Valašska

Systém povodí tvoří řeky Dřevnice, Vlára a Bečva. Bečva slouží především okolním elektrárnám, chemickým závodům a teplárnám. Na přítoku Bečvy Bystřička je postavena menší nádrž, která slouží k rekreačním a zadržovacím účelům. Řeka Vlára je velmi oblíbený a vyhledávaný tok pro milovníky plaveb. Za zmínku stojí určitě i řeka Dřevnice, která je vyhledávanou destinací pro rybolov, neboť v některých částech se hojně vyskytují pstruzi, ale také parmy, hrouzci a místy i kapr obecný. Útočištěm pro milovníky odpočinku je přehrada Bystřička, která slouží k rekreačním účelům a je oblíbenou chatařskou oblastí. Nepohrdnete ale ani návštěvou přehrad Horní Bečva a Stanovnice.

Hory

Moravskoslezské Beskydy tvoří severní hranici Valašska. Nejvyšším vrcholem je Lysá Hora, jejíž výška činí 1324 m. n. m. Dalšími velmi známými horami jsou Smrk, Radhošť a Javorový. V Beskydech naleznete celkem 32 tisícovek. Za zmínku stojí určitě Hostýnsko-vsetínská hornatina, kde nejvyšším bodem je Kelčský Javorník, jehož výška činí 864 m. n. m. Nejznámější horou je pak sousedící Hostýn, který nese stopy osídlení již v období pravěku. Právě Hostýnské vrchy jsou především v létě vyhledávanou destinací pro turisty a cyklisty. V zimě pak nabízí skiareály, které jsou potěším pro lyžaře. A nesmíme opomenout ani severní část Vizovické vrchoviny.

Valašsko nenabízí jen řeky a hory, ale spoustu dalších úchvatných přírodních míst, které určitě nezapomeňte navštívit!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *