Valašské kroje

Valašsko si mimo jiné dochovalo také své lidové kroje. Jejich kroje jsou na rozdíl od oděvů z úrodných a ve své době bohatých krajů poměrně prosté. Díky horskému prostředí lze na krojích objevit řadu prvků, které jsou vázané na staré evropské formy oblékání a přírodní materiál. Kroje mužů a žen se liší.

Ženské kroje

Bíla barva se používá na spodní prádlo, košilku s nabranými rukávy a lněnou nesešitou sukni. Přes sukni se váže široká zástěra, na které lze najít vzory modré barvy. Živůtek je z tmavě červeného sukna se zeleným lemováním. Zapíná se na knoflíky, nebo má šněrování. Děvče má vlasy spletené do copu. Vdaná žena pak na hlavě čepec s vyšívanými zoubky nad čelem a pod bradou navrch uvázanou bíle vyšívanou plenu, nebo červený šátek. Pro kroj jsou charakteristické „krpce“. Tyto botky byly dříve šity z jednoho kusu hovězí, nebo vepřové kůže a spojovány koženými řemínky, jimiž se upevňovaly k noze. Do nich se pak obouvaly pletené, vlněné ponožky. 

Mužské kroje

Muži mají jednoduchý kroj. Základem je plátěná košile s rovnými a volnými rukávy. Vesta je tlumeně červená, volná a bez zapínání. Horním průstřihem na vestě se protahuje barevný, nejčastěji červený plátěný šátek a protilehlým cípem je podsunut pod levým ramenem. Soukenné kalhoty jsou úzké, v barvě temně modré nebo fialové, u pasu držené dlouhým vybíjeným řemenem. Klobouky jsou vysoké z černé plsti zdobené stuhou. Do rukou valachů pak patří sekyrka, ne jako výzbroj, ale jako znak.

Doplňky

Mezi nejčastější doplňky patřily kdysi malované a vyšívané stuhy, šňůrky a vlněné střapce. U mužů to byly knoflíky hojně našívané na jejich kabátech. Zámožnější ženy vlastnily maximálně náhrdelníky. Jedinými domácími druhy šperků byly valašské „kotull“ či „zapínáky“ ve tvaru kotouče, zhotovené nejčastěji z perleti, mosazi, kostí, výjimečně ze stříbra. Sloužily k sepnutí rozparků mužských košilí, nebo také ženských rukávů.

K lidovým krojům patří samozřejmě také hudba a tanec. I ten je pro tento region velmi důležitou součástí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *