I Valašsko má své náboženství. Ti, co Valašsko a Valašský lid navštíví osobně poznají, že Valaši jsou národ velmi nábožensky založen a víra je mnohdy nezbytnou součástí jejich životů. Valašsko se svou náboženskou strukturou stále ještě výrazně liší od zbytku republiky. Převládá zde římskokatolické a evangelické náboženství.
Obyčejná neděle
Stejně jako tomu je na mnohých místech České republiky, i Valaši mají svou „obyčejnou“ neděli, která je spojená s pracovní klidem, návštěvou kostela, svátečním oděvem, pokrmy a odpočinkem před dlouhým blížícím se pracovním týdnem.
Poutní místa
Poutní místa mají svou atmosféru, kterou ještě umocňují církevní stavby, které jsou na nich vystavěny. Na Valašsku je jich celá řada od těch nejznámějších, až po ty s komornější atmosférou. Každé z nich má ovšem svou vlastní pověst o tom, jak vzniklo a k jakému účelu.
Provodov
Leží na rozhraní Slovácka a Valašska ve Vizovických vrších. První zprávy o poutním místě pocházejí z počátku 18. století a je nutné je přičítat prameni zdravé vody, který se prý ukázal ve snu zbožné paní Anně Vlaštovicové. Od té doby je kaplička cílem mnoha poutníků i turistů. V blízkosti je nad vodním pramenem zvláštní kaplička, která je napájená z pramene vyvěrajícího pod hlavním oltářem. V lese blízko kostela se nachází křížová cesta. Ke vstupu do kostela vede 52 schodů a nedaleko je fara a noclehárna.
Svatý Hostýn
Nachází se u obce Chvalčov ve Zlínském kraji a je jedním z nejnavštěvovanějších poutních míst. Počátky sahají pravděpodobně až do roku 1567, kdy se zde dolovalo stříbro a zlato. Tehdy zde byla postavena i první kaple. Součástí je i Sarkandrova kaple (1658), Vodní kaple (1658), několik poutních domů a Jurkovičova křížová cesta. Dále jsou zde významné sochy sv. Cyrila a Metoděje, sv. Ambrože.
Náboženství je nedílnou součástí životů spousty Valachů. Jinak tomu není ani u jejich lidových krojů, kterými se můžou právem pyšnit.