Dochovaná řemesla na Valašsku

Ještě dnes v některých vesnicích naleznete živnostníky, kteří se živí dochovanými řemesly. 

Řezbářství

Především děti potěší ručně vyřezávané loutky, které se na Valašsku stále drží. Jsou celodřevěné, ručně malované a vyrábí se tradičním způsobem. Každá loutka je poctivě ručně vyřezávána z lipového dřeva, bez použití strojních zařízení, nebo polotovarů. V nabídce nikdy nenajdete dvě stejné loutky, každá je originální. Loutky se snadno ovládají. V nabídce také naleznete ručně vyráběné betlémy, figurky, nádobí a dřevořezby s přírodními motivy.

Plstěné výrobky

V Rožnově pod Radhoštěm každoroční stříhání ovcí přináší mnoho kvalitní vlny. Dodnes se využívá na plstěné výrobky. Tradiční technologií mokrého plstění se vyrábí nejrůznější produkty v podobě pantoflí, papučí, tašek, ponožek, klobouků a dalších výrobků.

Hedvábí

Ženy jistě nadchne malované hedvábí, které se vyrábí v Mikulůvce na Valašsku. Vybrat si můžete ze široké škály malovaných hedvábných šátků. Hedvábí se barví a maluje ručně bez použití strojů a technologií. Do jejich motivů se promítá příroda (květiny, listy, peříčka apod.). Barevnost hedvábí je pečlivě míchána a laděna tak, aby působilo příjemně a harmonicky. Každý kus je originální.

Hrnčířství

Keramické výrobky z Valašského Meziříčí potěší každé oko. Připomenou vám chvíle strávené u vašich babiček a prababiček. Pokud si chcete upéct bábovku z ručně zatočené formy, nebo máte chuť na čaj z krajáče s ručně vyškrábaným vzorem, není to problém. Keramika vychází z tradičních tvarů a barev glazur. Všechny výrobky jsou páleny vysokou teplotou, tudíž se jedná o kvalitní kameninu. Vše je vyráběno bez strojních zařízení přesně tak, jak se výrobky vyráběly dříve.

Někteří dávají raději přednost gastronomii. I ta je na Valašsku úchvatná. Ochutnat můžete speciality, běžná jídla, ale také tradiční, dochované Valašské pokrmy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *